Ağustos 4, 2021 roas

ROAS nedir?
ROAS, “reklam harcamalarından elde edilen gelir” in kısaltmasıdır. Reklama harcadığınız her lira için ne kadar alacağınızın bir ölçüsüdür.

ROAS, birçok yönden başka bir önemli pazarlama metriğine, yani yatırım getirisine (ROI) çok benzer, ancak ROI genellikle pazarlamanızın genel etkinliğini değerlendirmek için kullanılır. Öte yandan ROAS, genellikle belirli bir kampanyanın, reklam grubunun, reklamın ve hatta anahtar kelimenin etkinliğini değerlendirmek için kullanılır.

ROAS, çevrimiçi pazarlamanızın herhangi bir yönünü değerlendirmek için inanılmaz derecede esnek bir yoldur. Belirli bir reklam setinin zamanınıza ve paranıza değip değmediğini mi öğrenmek istiyorsunuz? ROAS’ınızı kontrol edin. Yaptığınız hedefleme değişikliklerinin işe yarayıp yaramadığını bilmek ister misiniz? ROAS’ınızı kontrol edin.

ROAS nasıl hesaplanır?
Bazı pazarlama hesaplamalarının aksine, ROAS’ınızı hesaplamak oldukça kolaydır. ROAS’ı hesaplamanın iki temel yolu vardır.

Birincisi, reklam kampanyanızdan elde ettiğiniz geliri kampanyaya harcadığınız miktara aşağıdaki gibi bölmektir:

Gelir / Maliyet

Bu hesaplama ne kadar basit olsa da, kampanyalarınızın genel kârlılığı hakkında size pek bir fikir vermez. Bir kampanyaya 100 ABD doları harcayıp 200 ABD doları kazanırsanız, koyduğunuz her 1 ABD doları için 2 ABD doları kazanıyorsunuz. Bu harika, ama ya ürününüzü tamamlamak için 150 ABD dolarına mal olursa?

Yukarıdaki denklemin sınırlaması, kampanyalarınızdan ne kadar gerçek nakit elde ettiğiniz konusunda size bir fikir vermemesidir. Yukarıdaki gibi basit bir örnekte, o kadar büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak ROAS’ınıza bu şekilde bakmak, işler daha karmaşık hale geldiğinde karmaşıklıklara neden olabilir.

Bu nedenle, bazı insanlar maliyeti aşağıdaki gibi maliyete bölmeden önce gelirden maliyeti çıkarmayı tercih ederler:

(Gelir – Maliyet) / Maliyet

Yeterince kolay, değil mi? Değerlendirmek istediğiniz pazarlama bileşeni tarafından oluşturulan toplam geliri alırsınız, reklamlarınızı yayınlamak için ödediğinizi çıkarırsınız ve sonucu reklam harcamalarınıza bölersiniz.

Bu hesaplamayı kullanmanın avantajı, kampanyalarınızdan ne yaptığınızı gerçekten bilmenizdir. ROAS’a bu şekilde yaklaşmayı seçerseniz, 100 $ yatırım yapabilir ve 200 $ kazanabilirsiniz, ancak ROAS’ınız yalnızca 1x olacaktır. Ancak bu 1x, yatırdığınız her dolar için cebinizde fazladan bir dolar kaldığı anlamına gelir.

Tecrübelerime göre, çoğu insan ilk denklemi ikinci, daha fazla yatırım getirisi odaklı olana tercih ediyor gibi görünüyor, ancak ikisi de geçerli. Önemli olan, hangi modeli kullandığınızı ve ne anlama geldiğini bildiğinizden emin olmaktır.

ROAS Takip Etmek
Elbette, bu ROAS hesaplayıcısı yalnızca ona koyduğunuz maliyet ve gelir rakamları kadar iyidir. Artık çoğu çevrimiçi reklamcılık platformu reklam harcamanızı takip edecek, ancak gelirinizi takip etmek size kalmıştır.

Bir e-ticaret şirketiyseniz, hangi tıklamaların hangi satın alma işlemlerine yol açtığını doğrudan izleyebileceğiniz için bu oldukça kolay olmalıdır. Örneğin, Google Ads kampanyaları yürütüyorsanız, satın almaları dönüşüm olarak izleyebilir ve ardından belirli bir kampanya, reklam grubu, reklam veya anahtar kelimenin ne kadar para ürettiğini görebilirsiniz. Bunu uygulamak biraz zor olabilir, bu nedenle geliştiricinizin daha fazla bilgi için bu makaleye göz atmasını sağlayın.

, , , , , , ,

BİRLİKTE
ÇALIŞALIM

Projeleriniz ile ilgili merak ettiğiniz
tüm konularda bize danışmaktan çekinmeyin.

Merkez Ofis

Adalet Mh. Manas Blv.
No:47/B D:2809,
Folkart Towers Section A
Bayrakli, IZMIR 35530
TURKEY

[email protected]

+90 232 215 08 55

[email protected]

Roas DigitAll Danışmanlık E-Ticaret
İth. ve İhr. Ltd. Şti.

© 2019 – 2024 Tüm Hakları Saklıdır.
contact-section